Po czym poznać dobrego notariusza?

Czasami zdarzają się sytuacje w życiu, w których po prostu trzeba skorzystać z pomocy prawnika. Nie zawsze jednak będzie nim sędzia, adwokat czy radca prawny. Takie sytuacje kojarzą się zawsze źle. Niezależnie od tego, czy chodzi o sprawę rzeczową, rodzinną, spadkową czy odszkodowawczą- bardzo często jest tak, że przyczyną takiego danej sprawy jest jakieś niemiłe zdarzenie. Istnieje jednak zawód prawniczy, który może kojarzyć się jednoznacznie dobrze. Chociaż oczywiście pozostałym zawodom trzeba przyznać, że wykonujący je ludzie to fachowcy, niektórzy ludzie (obiektywnie należy przyznać, że błędnie) mają do nich awersję. Jeżeli chodzi o notariuszy- tu nie ma problemu. Notariusz bowiem uczestniczy przy sporządzaniu dokumentów  i na tym jego praca się kończy.

Jaki notariusz jest dobry?

Tytułowe pytanie należy więc zacząć od odpowiedzi na inne- jaki powinien być dobry notariusz. Otóż nie można powiedzieć, że istnieją notariusze bez odpowiedniego przygotowania. Każdy, kto wykonuje dany zawód jest już po odpowiednio długim szkoleniu, gdzie wiedza sprawdzana jest systematycznie. Wiedza jest więc zawsze na wysokim poziomie. Niektórzy mogą mieć jednak wątpliwości co do tego, jak dany prawnik podchodzi do klienta. Tutaj sytuacja jest równie prosta- notariusz musi mieć nieskazitelny charakter, co jest warunkiem przystąpienia do korporacji. Sądy dyscyplinarne stoją na straży dobrego sprawowania się przed klientami, więc nie powinno być z tym większych problemów.

Warunki osobiste

Inną sprawą jest natomiast indywidualne podejście. Chodzi o to, czy potrafi się on dogadać z klientem i na odwrót. Wszyscy jesteśmy bowiem ludźmi i niektóre charaktery do siebie nie pasują. Pierwsza rozmowa i pierwsze wrażenie może być decydujące. Sprawianie wrażenia bezpieczeństwa będzie bardzo ważne. Nie stanowi to oczywiście podstawy do podważania kompetencji danego notariusza, jednak może być przesłanką do udania się do innego. Chodzi oczywiście o komfort współpracy. Z pewnością znajdą się klienci, którzy będą zadowoleni ze współpracy z notariuszem, którego odrzuci jeden z klientów.

Notariusz w dużym mieście

O wiele większy wybór mają mieszkańcy dużych miast. Można przeprowadzić prosty test, wpisują „dobry notariusz katowice„. Liczba wyników wyszukiwania będzie na pewno duża. Co więcej- będzie to prawdą, gdyż w dużych miastach nie trudno o dobrego prawnika (podobnie rzecz ma się na terenie całego kraju).