Dbanie o własne zdrowie jest bardzo istotne. Większość ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, że dobrze się odżywiając, wykonując ćwiczenia fizyczne i zapewniając sobie dobre samopoczucie, możemy być zdrowi i pełni sił. Jednak czasami może dojść do sytuacji, w której pojawią się problemy ze zdrowiem. Jednym z nich może być rwa kulszowa, która jest dość nieprzyjemną chorobą.
Czym jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa (ischialgia) jest problemem, który dotyka coraz więcej osób. To zespół dolegliwości, objawiający się silnym bólem, który jest zlokalizowany w dolnej części kręgosłupa. Ból ten charakteryzuje się tym, że promieniuje w kierunku ud, pośladków, często również stóp. Jego najczęstszą przyczyną jest nacisk przesuniętego albo zwyrodniałego jądra miażdżystego krążka międzykręgowego na nerwy korzeniowe lub nerw kulszowy. Innymi przyczynami ucisku na nerw kulszowy mogą być również:
- skrzywienie kręgosłupa
- stany zapalne
- ropnie
- choroby zakaźne
- urazy
- kręgozmyk
Kogo dotyka rwa kulszowa?
Omawiana choroba dotyka od kilkunastu do nawet 40 procent osób w społeczeństwie. Każdego roku zapada na nią w granicach 1 – 2 % populacji. Rwa kulszowa dotyka przede wszystkim osób, które prowadzą siedzący tryb życia, są otyłe albo podczas pracy pozostają długo w tej samej pozycji. Chorobą są również zagrożone osoby, które wykonują regularną, ciężką pracę fizyczną.
Jak leczyć rwę kulszową?
Oczywiście warto mieć świadomość tego, że najlepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Żeby wystrzegać się rwy kulszowej, trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na to, w jakiej pozycji siedzimy. Należy równomiernie obciążać całe plecy podczas siedzenia. W przypadku dźwigania ciężarów również trzeba zachować odpowiednią równowagę. Ważne jest także dbanie o masę ciała, żeby nie była zbyt duża.
Jednak gdy choroba nas dopadnie, warto mieć świadomość, że jej wyleczenie jest możliwe. U około 70 procent chorych, raz wyleczona rwa kulszowa już nie powraca. Poniżej prezentujemy metody, które odpowiadają na pytanie: jak leczyć rwę kulszową. W celu leczenia choroby stosuje się:
- odpoczynek
- leki przeciwbólowe
- niesteroidowe leki przeciwzapalne
- leki rozkurczowe
- rehabilitacja
- leczenie neurochirurgiczne, ortopedyczne
W początkowym etapie choroby ból, który dotyka człowieka, może być bardzo mocny. Z tego powodu na początku najlepszą metodą na uporanie się z przeszywającym bólem jest odpoczynek oraz farmakoterapia. Rwa kulszowa nie zawsze wymaga odwiedzenia lekarza. W przypadku gdy ostrożnie stosowana farmakoterapia i odpoczynek w łóżku zmniejszają ból, jest to oznaka, że stan chorego może się poprawić. Jednak w przypadku, gdy ból utrzymuje się przez wiele dni, czy tygodni, warto udać się do specjalisty.
Po wizycie lekarz może stwierdzić, że konieczna będzie rehabilitacja. To on zadecyduje o rodzaju rehabilitacji oraz jej intensywności. Rehabilitacja polega na wykonywaniu serii różnych ćwiczeń, pod opieką terapeuty. Fizjoterapeuta kontrolujący przebieg rehabilitacji dobierze odpowiedni rodzaj ćwiczeń do potrzeb oraz możliwości danego pacjenta. Poza terapią polegającą na wykonywaniu ćwiczeń, bardzo często chorzy na rwę kulszową mają także przepisaną fizykoterapię. Polega ona na tym, że fale elektromagnetyczne i ultradźwięki oddziałują na ciało pacjenta, co pozwala na szybszy powrót do zdrowia.
ARPwave – świetna metoda na rwę kulszową
W dzisiejszych czasach coraz częściej pacjenci zmagający się z rwą kulszową, są leczeni przy pomocy terapii ARPwave. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej elektrostymulacji oraz ćwiczeń rehabilitacyjnych, impulsy przesyłane do mięśni pacjenta, działają ze zwielokrotnioną siłą. Dzięki temu leczenie jest o wiele szybsze i bardziej skuteczne. Metoda ta początkowo była wykorzystywana w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia sportowców. Aktualnie jest coraz częściej wykorzystywana w leczeniu rwy kulszowej. Statystyki pokazują, że opisana metoda daje dobre rezultaty.
Więcej informacji:
https://rehabilitacja-arpwave.pl/rwa-kulszowa-jak-sobie-radzic-z-bolem-kiedy-pojsc-do-lekarza
https://rehabilitacja-arpwave.pl/czy-i-jak-rehabilitacja-pomaga-na-rwe-kulszowa
https://rehabilitacja-arpwave.pl/kiedy-bol-w-dole-plecow-to-rwa-kulszowa