Jak dbać o rowery górskie zimą?

Dla wielu sympatyków narciarstwa górskiego z sezon trwa tak naprawdę przez cały rok. Również i zimą rowerowe przejażdżki mogą dostarczyć bardzo wielu przyjemności. Oczywiście aby cieszyć się tego typu wyprawami również w temperaturach poniżej zera, musimy odpowiednio o swój rower zadbać. Niezbędne okażą się nie tylko dobre smary, dzięki którym napęd roweru uda nam się zachować w dobrym stanie, ale musimy również odpowiednio chronić cały rower przed wilgocią.

Oczywiście, aby uchronić rowery górskie jesienią i zimą przed rdzą, powinniśmy przechowywać je w garażu lub pod wiatą. Nie każdy ma jednak taką możliwość. Popularne, szczególnie w dużych miastach, jest przechowywanie pojazdów na balkonach lub w specjalnie do tego celu przystosowanych komórkach lokatorskich. Oczywiście rowery górskie, podobnie z resztą jak wszystkie inne rodzaje jednośladów , musimy również odpowiednio konserwować. Po każdej przejażdżce trzeba cały rower, a zwłaszcza jego napęd – okolice łańcucha, korby i przerzutki bardzo dokładnie oczyścić ze śniegu, lodu oraz błota.  Za każdym razem, gdy wracamy z wyprawy musimy bardzo dobrze oczyścić go wilgotną szmatką, a następnie dobrze wytrzeć do sucha, na przykład ręcznikiem papierowym, po czym dokładnie nasmarować łańcuch specjalnym smarem, który zabezpieczyć go przed solą i wilgocią.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jeździć rowerem również zimą – dobre rowery górskie powinny z powodzeniem wytrzymać tego typu eskapady. Aby jednoślady działały także i w takich trudnych warunkach trzeba stale dbać o to, aby napęd i łańcuch roweru były chronione przed korozji wilgocią. Raz na jakiś czas warto jest taki łańcuch bardzo dobrze oczyścić. Można do tego użyć benzyny lub specjalnych rozpuszczalników. Trzeba stale pamiętać o tym, aby zawsze chronić taki rower i jego elementy przed korozją. Rdza będzie atakować nie tylko łańcuch roweru, ale praktycznie wszystkie metalowe części, które będą narażone na kontakt ze śniegiem lub lodem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie czyszczenie roweru.

Trzeba pamiętać, że jeżeli nie nasmarujemy odpowiednio roweru i wszystkie podzespoły nam zamarzną, jazda takim jednośladem będzie po prostu niebezpieczna. Oczywiście wszystkie części narażone na kontakt ze śniegiem, lodem lub wilgocią będą narażone na korozję oraz będą dużo szybciej się zużywać. Jeżeli chcemy, aby nasz rower długo nam służył, musimy o niego bardzo dbać, szczególnie zimą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dobrze konserwowany rower służył nam przez wiele lat, niezależnie od pory roku i aktualnie panującej pogody.