Wyjazd dziecka na kolonię lub obóz to niezapomniana przygoda, która pozostaje nam w pamięci, nawet gdy osiągniemy dorosłość. Aktualnie bardzo często widzimy smutne zjawisko dzieci spędzających czas przy komputerze, tymczasem ruch, nawiązywanie przyjaźni i relacji z otoczeniem, stanowią bardzo istotną rolę w rozwoju dziecka.
Decydując się na wysłanie Twojego dziecka na letni obóz dla dzieci, zapewniasz mu zorganizowany czas, na dodatek spędzony w sposób kreatywny. Czas pełen różnorodnych aktywności, takich jak jazda konna, windsurfing czy taniec, to tylko niewielka część tego, co oferują letnie kolonie. Prawdę mówiąc, kolonie 2022 są pełne różnorodnych aktywności, wystarczy się tylko rozglądnąć i wybrać najlepszą ofertę dla swojego dziecka, zgodną z jego zainteresowaniami.
Pamiętaj, że doświadczona kadra i wychowawcy kolonijni dołożą wszelkich starań, aby zapewnić rozrywkę i edukację swoim wychowankom. Opiekunowie z pasją i zaangażowaniem mają podejście do dzieci, co więcej większość z nich posiada kursy np. pierwszej pomocy czy pracy z dziećmi z zaburzeniami. Ich wieloletnie doświadczenie, doceniło już wielu rodziców, którzy zauważyli rozwój umiejętności swoich dzieci, kontaktów społecznych czy nastawienia. To dlatego, że dzieci w trakcie kolonii mają dużo okazji do wspólnych spotkań: gier planszowych, rozmów, tańca czy innych aktywności. Warto wspomnieć także o dobroczynnym działaniu kontaktu z naturą czy ze zwierzętami, jakiego na co dzień nam brakuje. Aktualnie dzieci mieszkające w blokach, czy w większych miastach często nawet nie potrafią poprawnie nazwać otaczających nas roślin, drzew czy zwierząt. Na szczęście kolonie i obozy takie jak np. na stronie https://www.kogis.pl/kolonie są ciekawą alternatywą dla czasu spędzonego w domu przy komputerze. Pozostaje tylko pytanie, jaki obóz wybrać dla swojego dziecka?
Obozy 2022 możemy podzielić na różne kategorie: do wyboru mamy kolonie standardowe, ale także obozy językowe oraz sportowe. Popularne stają się także obozy survivalowe, będące namiastką harcerstwa, na których dzieci, spędzają czas na łonie natury i uczą się praktycznych umiejętności, jak np. rozpalanie ogniska czy wspinaczki.
Wakacje bez rodziców to czasami kusząca propozycja dla zarówno dziecka, jak i rodzica. Są jednak dzieci, jak i rodzice bardzo przywiązani do jakiegokolwiek nawet, krótkiego rozstania. Co wtedy? Kiedy warto zabrać dziecko na taką kolonię lub obóz? Nie ma standardu wskazania wieku, w jakim dziecko powinno jechać na kolonie. Najlepszym wyznacznikiem jest wewnętrzne przygotowanie dziecka. Jak to sprawdzić? Porozmawiaj z dzieckiem i sprawdź, czy jest skłonne wyjechać na wakacje bez rodziców. Nieobecność dziecka to sprawdzian dla rodzica, próba, która pokażę, w jakim stopniu wierzą w jego samodzielność. Z reguły taka integracja w postaci obozu czy kolonii ma pozytywne konsekwencje w przyszłości. Wyjazd zapewnia dziecku wymierne korzyści: lepszą organizację czasu i umiejętność rozwiązywania problemów – a i w razie potrzeby o kontakt nie trudno. Zawsze można porozmawiać z dzieckiem przez telefon. Wystarczy zadzwonić do opiekuna. Naprawdę warto!