Budowa domów szkieletowych- czy ta technologia ma w Polsce przyszłość?

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce od wielu lat nie odchodzi od swoich tradycyjnych wzorców. Teza ta tyczy się zwłaszcza kwestii małych domów jedno- i wielorodzinnych. Jak Polska długa i szeroka tak jadąc ulicami miast i miasteczek natykamy się na obraz masywnych budynków wykonanych z ciężkiego i trwałego budulca. Bez znaczenia, czy materiałem budowlanym w typ przypadku byłą cegła, pustaki ceramiczne czy bloczki silikatowe. Efekt zazwyczaj jest podobny, biorąc pod uwagę właściwości fizyczne i mechaniczne takiego budynku.

Technologia drewnianego budownictwa szkieletowego jest mieszkańcom naszego kraju znana przede wszystkim z amerykańskich filmów. Większość domów, które stanowią miejsce akcji filmów rozgrywanych w amerykańskich miasteczkach, jest zbudowana na bazie drewnianego szkieletu pokrytego płytami, zazwyczaj wypełnionymi wełną mineralną lub innym materiałem termoizolacyjnym. Jest to konstrukcja o wiele lżejsza niż dom ze ścianami zbudowanymi z pustaków czy cegieł. Dużo mniej czasu zajmuje również postawienie takiego domu, który w skrajnych przypadkach, może powstać nawet w ciągu dwóch miesięcy od początku prac.

Kolejną zaletą wyboru takiej technologii stawiania domu są koszty związane z postawieniem budynku. Szacuje się, iż domy budowane technologią szkieletową są nawet o 30% tańsze w postawieniu od swoich odpowiedników wznoszonych w sposób murowany. Spowodowane jest to między innymi tym, że same ściany pełnią równocześnie rolę materiału izolacyjnego, wobec czego zbędne jest dodatkowe docieplanie takich przegród.

Domy w technologii szkieletowej można stawiać o każdej porze roku niezależnie od pogody. Metoda ta nie jest podatna na warunki atmosferyczne, ponieważ nie wymaga wykonywania żadnych prac „na mokro”, czyli z udziałem betonu wylewanego na placu budowy. W środku takiego domu panuje niepowtarzalny mikroklimat, a dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów nie ma obawy o szkodliwy wpływ budulca na zdrowie przebywających ww środku ludzi.

Technologia ta posiada jednak także wady. Jedną z najczęściej podnoszonych jest mniejsza odporność takiej konstrukcji na ekstremalne warunki pogodowe. Już nie raz świat obiegły zdjęcia przedstawiające miasta w USA po przejściu wichury, w których po ulicach walały się pozostałości po domach, które jeszcze niedawno stały przy ulicy.

Kolejnym problemem dla chcących wybudować taki dom w naszym kraju jest brak wystarczającej ilości odpowiednich fachowców specjalizujących się ww tej technologii. Czas pokaże czy budowa domów szkieletowych przyjmie się w naszym kraju.