Jak skutecznie szukać ciekawej pracy

Teoretycznie każdy wie, że aby zmienić pracę, należy przygotować CV, wysłać je w odpowiednie miejsce, a następnie czekać na zaproszenie na rozmowę. Jednak od czego zacząć? Lub, co gorsza, co gdy zaproszenie na rozmowę nie nadchodzi? Wówczas trzeba przejąć inicjatywę i wyjść ofertom naprzeciw. Poniżej znajduje się kilka pomysłów, jak skutecznie znaleźć nową posadę.

Portale z ogłoszeniami

Oczywisty punkt – i obowiązkowy nie tylko dla bezrobotnych. Warto zaglądać na portale z ogłoszeniami o pracy, gdyż zawierają wiele informacji na temat obecnej sytuacji na rynku pracy. Tutaj dowiemy się, kogo najchętniej poszukują pracodawcy. Mając informacje o wymaganiach wobec kandydata, można dobrze przygotować się do rozmowy, zapoznać z profilem firmy oraz dowiedzieć się, w czym ewentualnie musimy się podszkolić.

Znajomi

Chętnych do pracy nie brakuje, jednak często pracodawcy poszukują osób, których kwalifikacje może potwierdzić zaufana osoba. Innym powodem może być potrzeba szybkiego znalezienia pewnego i zdecydowanego pracownika. Jeśli na rozmowę kwalifikacyjną zaproszą kogoś z polecenia, często ów kandydat ma już informacje o zakresie działalności firmy, zapewne orientuje się też w ogólnej atmosferze w tym miejscu pracy, więc można założyć, że przychodzi z nastawieniem na podpisanie umowy o pracę. Jest to rozwiązanie wygodniejsze dla obu stron i tańsze od tradycyjnej rekrutacji. Widać wyraźnie, że taki sposób na znalezienie pracy warto wziąć pod uwagę i poinformować znajomych, że jesteśmy otwarci na zmianę miejsca zatrudnienia.

Wysyłanie CV

Warto także zrobić listę wymarzonych firm, dla których chcielibyśmy pracować, i wysłać tam nasze CV z listem motywacyjnym. Nawet jeśli teraz nie szukają pracownika, to jest większa szansa na to, że w przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie już na nich czekał zainteresowany kandydat. W ten sposób możemy się też zaprezentować jako pracownik z inicjatywą, który nie boi się nowych wyzwań.

Przeczytaj również: http://infofolder.com.pl/praca-sie-oplaca-czyli-jak-skutecznie-szukac-zatrudnienia/; http://www.zory.org.pl/nie-ma-pracy-dla-ludzi-z-moim-wyksztalceniem-jestes-pewien/