Obecnie w sprzedaży znajdziemy całe spektrum rynien o różnych nowoczesnych kształtach i profilach. Przy wyborze orynnowania kierujemy się często kolorem, tak aby pasował on do całej elewacji budynku. Pomijając jednak kwestie estetyki, warto rozważyć z jakiego materiału są one wykonane. W tym przypadku również mamy do wyboru kilka opcji takich jak PCW, aluminium, blacha stalowa, miedź czy właśnie blacha tytanowo cynkowa. Dlaczego jednak warto przyjrzeć się właśnie rynnom tytanowo cynkowym?
Tytan cynk- właściwości
Odpowiadając na to pytanie warto najpierw przyjrzeć się co tworzy ten materiał. Składa się on z oczyszczonego elektorlitycznie cynku czystości (99,995%), z dodatkami precyzyjnie dobranych proporcji innych domieszek. Dodaje się śladowe ilości miedzi, tytanu i aluminium. Blacha ta charakteryzuje się długoowiecznością do ponad 80lat, niekiedy nawet do 120. Ważne jest także że materiał ten nie wymaga w tym okresie żadnej konserwacji. Wynika to z tworzącej się na jego powiedzchni warstwy ochronnej, zwanej patyną. Już pominimum 2- 3 latac wystawienia go na działanie warunków atmosferycznych możemy materiał powinien w całości uzyskać naturalną bariere. Elementy z tego materiału nabierają dodatkowych walorów estetycznych. W zależności od warunków jakie oddziałują na materiał w uzyskujemy efekt białego, szarego lub nawet niebieskawego, matującego nalotu. Blacha tytanowo cynkowa cechuje się małą rozszerzalnością termiczną oraz dużą odpornością na wysokie temperatury, są też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a patyna stanowi naturalną bardzo silną bariere antykorozyjną. Dodatek tytanu pomaga chronić ten materiał przed kwaśnymi deszczami.
Należy jednak pamiętać że przy wyborze rynien tytanowo cynkowych nie powinniśmy wykańczać dachu np. miedzą gdyż jony miedzi podczas deszczu mają kontakt z naturalna powłoką rynny co znacznie osłabi jej właściwości ochronne.
Zastosowanie przy orynnowaniu
Rynny tytanowo cynkowe są produkowane obecnie w kształtach tradycyjnych o przekroju półokrągłym, jaki i bardziej nowoczesnych przekrojach prostokątnych. Obecnie są to już zazwyczaj systemowe rozwiązania z prefabrykowanymi elementami do dylatacji. Rynny te pomimo świetnych własciwości potrzebują dylatacji maksymalnie co 20 m. Wszystkie złącza wykonuje się obecnie tradycyjnie przez lutowanie bądz przy użyciu systemowych klei dekarskich. Lutowanie wykonuje się z zakładem elementów poziomych od 10 do 15 mm, natomiast przy łaczeniu elementów pionowych od 5 do 10 mm W przypadku klejonych połączeń, należy wybrać systemowy produkt, aby uniknąć ewentualnie niedopoasowania kleju do materiału co również mogłoby uszkodzić naturalną patyne. Chodzi o to, aby klej nie wchodził w reakcje z powłoką i nie uszkadzał jej. Wszystkie połączenia z rurami spustowymi muszą być fachowo rozmierzone i wycięte w poziomej rynnie. Następnie otwór taki musi zostać wyklepany. Na tak powstałą obręcz nakładamy przewidziany w zestawach sztucer, następnie łączymy go systemem elementów kolankowych z rurą spustową.
Tego rodzaju rynny sprawdzają się na rynku od wielu lat nie wymagają one żadnych konserwacji i są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Przy wyborze tego typu orynnowania dodatkowym aspektem jest możliwość oddania ich do recyklingu. Możliwy jest 100 % odzysk surowca. Rynny tytanowo cynkowe są dobrze sprawdzonym produktem, odpornym i niewymagającym przy tym dodatkowych nakładów pracy.
Koszt systemów z tego typu materiału są wyższe niż opcjonalne rynny z PCV, jednak ich trwałość i solidność powinny zachęcić inwestora do takiego rozwiązania.