Wydruki 3d – czy to przyszłość?

Jeszcze niedawno wydrukowanie czegokolwiek w kolorze było czymś ciekawym, Dziś drukarki 3d drukują nie tylko figurki ale i sztuczne kości. Czy te urządzenia są przyszłością? Kiedy warto nabyć takie urządzenia? Jak je wybrać?

Drukarka 3d to urządzenie bardzo drogie, dlatego większość z potencjalnych nabywców zastanowi się dwa razy, zanim kupi urządzenie.

Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy zadać sobie przed kupnem, jest: „PLA czy ABS”? Chodzi to oczywiście o wybór materiału, z jakiego będziemy drukować. Musimy tutaj zastanowić się nad tym czy: modele będą duże, będą poddawane obróbce mechanicznej, będą raczej pokazowe czy do użytkowe, będą wystawiane na wysokie temperatury? Po wyborze odpowiedniego materiału, możemy przejść do wyboru drukarki.

Kolejnym pytaniem, które należy sobie zadać jest to, czy drukarka będzie użytkowana w firmie czy w domu? Z reguły do użytku domowego nie potrzebujemy bardzo zaawansowanego sprzętu. Do firmy należy raczej zamówić drukarkę droższą ale łatwą w obsłudze. Jeśli zaś zakup dokonywany jest z prywatnych pieniędzy, zdecydowanie można iść na kompromisy.

Ważna jest również skala drukowanych obiektów. Należy zdawać sobie sprawę, że im większy jest obiekt, tym bardziej zaawansowana jest technologia drukowania. Jeśli bierzemy pod uwagę wielkoformatowe wydruki 3d, musimy pamiętać, że często potrzebują one zaawansowanego środowiska drukowania, np. zamkniętej komory roboczej. Jeśli go nie zapewnimy tworzywo może kurczyć się w trakcie produkcji. Ponadto takimi wydrukami powinna się nimi zajmować osoba z doświadczeniem w tym kierunku.

Domowe drukarki 3d wciąż nie są codziennością, jednak istnieje grupa osób, które są zainteresowane tego typu sprzętem. Są to najczęściej hobbyści lub osoby interesujące się technologią. Dla nich przeznaczone są niskobudżetowe, proste drukarki 3d. Są one dość prosto skonstruowane, a te oryginalne także dość łatwo skalibrować. W Internecie można oczywiście nabyć podróbki tych najpopularniejszych, jednak często są to modele do samodzielnego montażu. Jest to gratka dla hobbystów, jednak osoby kupujące taki zestaw ze względów ekonomicznych może się srodze zawieść. Jego złożenie wymaga sporej wiedzy, dużej ilości czasu i ogromnych zapasów cierpliwości. Zanim zdecydujemy się na taki zestaw, lepiej zastanówmy się, czy mu podołamy. Jeśli nie, lepiej dołożyć i kupić normalną drukarkę 3d.

Kupując drukarkę 3d pamiętamy, że to nie koniec wydatków. Jest jeszcze cena materiałów. Oczywiście, drukowany przedmiot trzeba także zaprojektować.

Dlatego też drukarki jeszcze nie trafiły pod domowe strzechy, ale już stają sie bardzo przydatne w firmach zajmujących się projektowaniem czy architekturą.